2012-05-18

چرا نباید " مدرن فمیلی " را از دست بدهیم ؟


مدرن فمیلی سریال ِ کمدی خوش ساخت ِ شبکه‌ی abc  است که به ماجراهای یک خانواده کاملا متفاوت می‌پردازد .
مفاهیم و موضوعات مطرح شده در این سریال به خوبی سطح ِ زندگی یک خانواده امروزی و متمدن را به نمایش می‌گذارد و تماشای ِ آن بخصوص برای افرادی که در محیط سنتی زندگی می‌کنند می‌تواند مفید باشد .
مفید از آن جهت که به ایشان کمک کند تا مسیر ِ زندگی خود را انتخاب کنند که آیا زندگی با اصول و قوانین سنتی را دوست دارند یا خانواده‌ای پیشرفته و با اصول و قواعد عصر جدید .
این سریال به زندگی خانوادگی مردی متمول در ایالت کالیفرنیای آمریکا می‌پردازد که خود و خانواده‌اش توانسته‌اند قوانین ِ متحجرانه را بشکنند و به خوبی با این قضیه کنار بیایند .
اینجا سعی می‌کنم به نکاتی از این سریال و زندگی این خانواده اشاره کنم که به نظر ِ من یک الگوی کامل برای زندگی مدرن است :

1.       " جی " ( مرد متمولی که این سریال ِ حول محور خانواده او می‌چرخد ) از همسرش طلاق گرفته و با یک زن ِ زیبا و خوش‌اندام ِ کلمبیایی ( گلوریا ) ازدواج کرده است که چند سال از دختر ِ جی هم جوان‌تر است .
نوع ِ برخورد ِ جی با گلوریا و رفتاری که او با " مانی " ( پسر ِ 10 ساله گلوریا ) دارد برای من جالب بود و شاید برای افرادی که مشکل طلاق و ازدواج مجدد را تجربه کردند جالب و آموزنده باشد .
2.       " میچل " پسر ِ جی چند سالی‌است که موضوع ِ همجنسگرا بودن ِ خود را علنی کرده است و پنج سال است که با " کمرون " پارتنر ِ همجنسگرای خود زندگی می‌کند . این دو دختری از ویتنام را به فرزدخواندگی قبول می‌کنند .
موضوع ِ جالب در این‌باره پذیرش ِ جامعه و خانواده از این رابطه نامتعارف است . اینکه جامعه و خانواده توانسته‌اند به خوبی این مسئله را برای خود حل کنند و مانند ِ جوامع سنتی به تخریب ِ متفاوت‌ها نپردازند از نکات ِ آموزشی این سریال می‌تواند باشد .
3.       " کلیر " دختر ِ جی سال‌هاست با " فیل دانفی " ازدواج کرده و حاصل این ازدواج سه فرزند است . مسائل و مشکلات ِ این خانواده در راستایِ زندگی یک خانواده نرمال می‌گذرد . طریقه تربیت ِ فرزندان و برخورد با مشکلات زناشویی که در رابطه فیل و کلیر مطرح می‌شود برای والدینی که سعی دارند کودکان خود را با اصول ِ یک زندگی مدرن تربیت کنند می‌تواند مفید باشد .
4.       نکته جالبی که از ابتدا در این سریال به آن پرداخته شده ( و من قبلا در هیچ سریالی ندیده بودم ) نشست‌های کاراکترهای سریال با یک ناظر ِ سوم شخص است . بازیگران طی هر اپیزود به تنهایی یا کنار ِ هم روبروی ِ یک دوربین می‌نشینند و بی‌پرده و بدون سانسور از احساسات خود سخن می‌گویند .
مقابل ِ این دوربین هیچ پوششی بین ِ بیننده و آن کاراکتر قرار داده نمی‌شود و افراد به راحتی به اشتباهات خود اعتراف می‌کنند و به نقد ِ اشتباهات خود و شخصیت‌های مقابل‌شان می‌پردازند . این حرکت به بیننده اجازه می‌دهد تا با نگاه به واقعیت در مورد ِ اتفاقات و افراد قضاوت کند .
5.       این خانواده مشکلات خود را نه با قهر و عصبانیت و زور که با گفتگو حل می‌کنند . در مورد ِ هر موضوعی که در خانواده اتفاق می‌افتد طرفین با هم صحبت می‌کنند . هیچ تحمیل ِ عقیده‌ای روی طرف ِ مقابل صورت نمی‌گیرد و درست یا نادرست بودن ِ برخورد افراد از طریق ِ بحث منطقی و در نهایت با نظر ِ جمع تعیین می‌شود .
6.       طریقه برخورد ِ با کودکان و اهمیت دادن به آرا و عقاید آنها بسیار جالب است . کودکان ِ این خانواده حق دارند اظهار نظر کنند و از سوی ِ دیگر در مورد ِ اشتباهات ِ خود باید پاسخگو باشند . آنها یاد می‌گیرند که مستقل باشند .
خانواده نقش ِ پشتیبانی خود را به آنها تحمیل نمی‌کنند و تنها نقش ِ راهنما را برعهده دارند .  
در اپیزودی از این سریال هیلی , الکس و لوک ( فرزندان ِ کلیر و دانفی ) وارد ِ اتاق ِ والدین خود می‌شوند و با صحنه سکس ِ این دو مواجه می‌شوند . اینجا هر کس ممکن است نظر ِ متفاوتی درباره ری‌اکشنی که والدین باید نشان بدهند داشته باشد . مانند انکار , بی تفاوتی , تهدید و ... .
ولی کلیر و دانفی بهترین ِ تصمیم ِ ممکن را می‌گیرند که در این مورد ِ با فرزندان ِ خود صحبت کنند . آنها با کودکان ِ خود در حد ِ " کسی ِ که باید واقعیت را بداند " برخورد می‌کنند .
7.       به نظر ِ من یکی از عواملی که نشان دهنده یک فرد ِ سالم و نرمال است علاقه به جنس ِ مخالف است . ( سوای ِ مسئله همجنسگرایی ) . بزرگترهای این سریال هم به خوبی به این قضیه واقف‌اند و این را با رفتار ِ خود در قبال ِ فرزندانشان نشان می‌دهند .
مانند ِ راهنمایی‌های جی و گلوریا به مانی برای پیدا کردن ِ دختر ِ مورد علاقه‌اش یا نگرانی ِ کلیر و فیل از رابطه نداشتن ِ الکس با پسرها و مهم‌تر از همه برخوردشان با هیلی در مورد ِ دوست پسرش و ایجاد فضای ِ safe  برای رابطه آنها .
خانواده اجازه بی بند و باری را به فرزندان ِ خود نمی‌دهد اما آن‌ها را در روابط ِ جنسی ِ نرمال ِ دوره سنی‌شان حمایت می‌کند .

این‌ها گوشه‌ای از نکات ِ مثبت این سریال بود که سعی کردم با کمترین حاشیه به اصل موضوع بپردازم .
اگر این سریال را دیده‌اید باعث خوشحالی‌است که نظرات مخالف و موافق خود را بیان کنید و اگر هم تا الان این سریال را ندیده‌اید , امیدوارم نکات مطرح شده بتواند راهنمای ِ خوبی برای انتخاب یا عدم ِ انتخاب این سریال باشد .
 پ‌.ن : این مطلب پیش‌تر در فروم ِ تخصصی سریال TvWorld منتشر شده است .