۱۳۹۴-۰۲-۲۸

قابل توجه نوابغ : فقط پول نقد
«آه از این روان‌کاوانِ جدید! حق ویزیت هنگفتی می‌گیرند. در دوران من، فروید حاضر بود به‌خاطر پنج مارک شخصا درمان‌تان کند. با 10 مارک، درمان‌تان می‌کرد و شلوارتان را هم اُتو می‌زد!»
- از داستانِ گفت‌وگوهایی با هلمهولتز : وودی آلن

انتشارات نیلا مجموعه‌ای را با عنوان «کتاب کوچک» منتشر می‌کند، که در آن داستان‌ها و نمایش‌نامه‌های کوتاه ِ  نویسندگان بزرگ را در قطع جیبی چاپ می‌کند.شش کتاب از این مجموعه، به نوشته‌های وودی آلن اختصاص دارد:

1.     پرسش - شهرام زرگر - کتاب‌کوچک 53 {نمایش‌نامه}
«نوشته‌ی حاضر نمایش‌نامه‌ای‌ست تک‌پرده‌ای، بر اساس یکی از رویدادهای زندگی آبراهام لینکلن. رویداد موردنظر ممکن است واقعیت داشته باشد، یا نداشته باشد. مهم این است که وقتی نوشتم‌اش، خسته شدم.» - وودی آلن

2.     جنایت سازمان‌یافته و داستان‌های دیگر - احسان نوروزی - کتاب‌کوچک 23 {دو داستان}
داستان اول با عنوان «گفت‌وگوهایی با هلمهولتز» روایت طنزی از گفت‌وگوهای شاگرد یک روان‌کاو معروف، برای تنظیم ِ زندگی‌نامه‌ی اوست. داستان دوم «جنایت سازمان‌یافته» نگاه طنز وودی آلن به تاریخ جرایم سازمان‌یافته در امریکاست.

3.     قابل توجه نوابغ : فقط پول نقد - مصطفی احمدی - کتاب‌کوچک 51 {داستان}
این داستان، روایتی طنزگونه از یادداشت‌های روزانه‌ی یک روان‌کاو بالینی است که برای کمک به یک بیمار ِ ترانه‌سرا، دار وُ ندارش را از دست می‌دهد!

4.     شوکران‌نوشیِ من - شهرام زرگر - کتاب‌کوچک 58 {نمایش‌نامه}
توضیح مترجم: «نام اثر حاضر My Apology است و آپولوژی در قاموس فلسفی، نام خاص محاکمهی سقراط است، و در معنای عام به‌معنی پوزش، عذرخواهی، دفاع، توجیه و ... است. بنابراین می‌توان نام اثر را به دفاعیه‌ی من، یا چیزی با این مضمون نیز ترجمه کرد. نظربه‌این‌که در نمایش‌نامه‌ی حاضر محاکمه‌ای اتفاق نمی‌افتد تا دفاعیه‌ای صورت بگیرد، و در عین‌حال سرنوشت راوی و سقراط - هر دو - نوشیدن جامِ شوکران است، بنابراین مترجم عنوانِ شوکران‌نوشی ِ من را به گزینه‌های مختلفِ دیگر ترجیح داد.»
این نمایش‌نامه را بیش‌تر از سایر آثار مطرح شده در این پست، پسندیدم و خندیدم!

5.     کُنت دراکولا و داستان‌های دیگر - احسان نوروزی - کتاب‌کوچک 20 {مجموعه داستان}
این مجموعه شامل پنج داستان کوتاه است: «خاطراتی از دهه بیست» که روایت طنزی از ماجراهای راوی، همراه با همینگ‌وی، پیکاسو و ... است. این داستان، همان تمِ فیلم‌نامه «نیمه‌شب در پاریس»ِ وودی آلن را دارد. «بله، ولی موتور بخار می‌تواند این کار را بکند؟» زندگی‌نامه‌ی مبدع ساندویچ را روایت می‌کند! داستان سوم، «کنت دراکولا» داستان دراکولایی‌ست که کسوف خورشید را با شب اشتباه می‌گیرد، و زیر شعله‌های آفتاب نابود می‌شود! (ومپایرهای احمق بدبخت!). «خاطرات اشمید» سرگذشت طنز آرایش‌گر مخصوص هیتلر و اعضای عالی‌رتبه‌ی حزب نازی است. و «خبرنامه‌ی بهار» آخرین داستانِ این مجموعه است که وودی آلن در آن، بریده‌هایی از خبرنامه‌های کلاس‌های رایگان دانشگاهی را با زبان طنز مخصوص خودش، نقل کرده است!


پ‌ن: چند هفته بعد از خواندن این پنج کتاب متوجه شدم که کتاب ششمی هم از این مجموعه بوده، و من، به‌اشتباه، زیر یکی از کتاب‌های قطور جا گذاشته‌ام! قاعدتن عدد «پنج» در توضیحاتِ ابتدایِ پست، به «شش» تغییر یافت، ولی مع‌الاسف امکان تغییر تصویرِ پست وجود ندارد!

6.     خون‌بهای تاندوری - امیر امجد - کتاب‌کوچک 76 {داستان}
حکایت یک بازی‌گر تازه‌وارد و کم‌ارزش است که توسط راهزنان هندی دزدیده می‌شود!

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر