۱۳۹۴-۰۸-۱۵

لینک‌های ادبی، فرهنگی و هنری هفته : یک


از این به‌بعد، روزهای پایانی هرهفته، یک پست از منتخب لینک‌های مرتبط با حوزه‌های ادبی، فرهنگی و هنری، در عقاید یک گرگ خواهم گذاشت. شاید هفته اول بعضی از لینک‌ها، قدیمی‌تر باشند، ولی از هفته‌های بعد تلاش می‌کنم که لینک‌ها، مختص همان هفته جاری باشند.

لینک‌ها در حد امکان، توضیح مختصری دارند؛ شرح کامل را از منبع اصلی دنبال کنید. 


فرید قدمی و اصغر نوری، مهمان گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری ایلنا بوده‌اند، که شرح کاملش را می‌توانید این‌جا بخوانید. حالا پدرام رضایی‌زاده، نویسنده‌ی وبلاگ ناتور، یادداشتی بر صحبت‌های آن‌ها نوشته و منتشر کرده است.
  
ایلنا خبری منتشر کرده از این‌که شهاب حسینی و ترانه علیدوستی، برای بازی در نقش‌های اصلی فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی انتخاب شده‌اند. 

سخنرانی جواد مجابی در خانه-موزه‌ی شاملو، به‌مناسبت هشتاد و هشتمین سالگرد تولد شاملو. برای فهم بهتر این سخنرانی، با مفهوم «اسنوبیسم» بیش‌تر آشنا شوید: یادداشت ناصر فکوهی درباره‌ی تازه به‌دوران رسیدگی فرهنگی و لومپنیسم. 

یادداشتی از زهرا ساروخانی در شماره‌ی 651 روزنامه قانون که در آن به بررسی دو کتاب «فرزند پنجم» و «بن در جهان» از دوریس لسینگ پرداخته است.
پیش‌تر همین‌جا، عقاید یک گرگ ، درباره این دو کتاب نوشته بودم.
خبرگزاری ایسنا، از ناشناخته بودن «اسوتلانا الکسی‌یویچ» نویسنده بلاروسی برنده نوبل ادبیات 2015، در بین مردم روسیه نوشته است.
درباره‌ی اسوتلانا الکسی‌یویچ در ویکی‌پدیا بخوانید. 


آموزش درست‌نویسی با رضا شکرالهی [وبلاگ خوابگرد] در روزنامه وقایع‌تهرانیه شماره 10 آبان 


شماره نه و ده این فصل‌نامه، مربوط به تابستان و پاییز سال 1389 را سایت ادبیات اقلیت با اجازه از تهیه‌کنندگان آن برای دانلود آماده کرده است.