۱۳۹۴-۰۹-۲۵

پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند«مارسل پروست، نویسنده‌ی یکی از مهم‌ترین و طولانی‌ترین رمان‌های قرن بیستم است: در جستجوی زمان از دست رفته. هرچند خود پروست به‌ندرت احساس خوشبختی می‌کرد، کتابِ پروست چگونه می‌تواند... بررسی خیره‌کننده‌ای است که به ما نشان می‌دهد خواندن پروست چه تاثیری می‌تواند در زندگی ما داشته باشد. آلن دو باتن، علاوه بر خلق کامل‌ترین خلاصه از رمان پروست، با عرضه‌ی جزئیاتی مستند و خیره‌کننده از زندگی این نویسنده‌ی هوشمند و اغلب عجیب و غریب، همدلی خواننده را نیز به‌دست می‌آورد. کتاب پروست چگونه می‌تواند... زندگینامه‌گونه‌ای درخشان، و نقد ادبی پرطنزی از این شخصیت ادبی شاخص قرن بیستم و اثر مهم او به دست می‌دهد.»
-از مقدمه‌ی کتاب

یکی از حسرت‌های ادبی من، نداشتن و نخواندن مجموعه «در جستجوی زمان از دست رفته» است! ولی برای شروع، تصمیم گرفتم خلاصه‌ای از این کتاب را (که معرفی‌اش را بالاتر خواندید) بخوانم. «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند»، نوشته‌ی آلن دو باتن، را گلی امامی ترجمه و نشر نیلوفر منتشرش کرده است. برای شناخت شخصیت پروست، و همچنین آشنایی اولیه با شاهکار پروست، کتاب بسیار خوبی‌ست و در عین‌حال که حجم کمی دارد، اطلاعات دقیق و جامعی در اختیار خواننده قرار می‌دهد.


«پروست مجبور شد مخارج چاپ کتابش را شخصا بپردازد و گذاشت تا سال‌ها بعد، از دریافت سیل نامه‌های حاکی از پشیمانی و معذرت‌خواهی عمیق که به دست‌اش می‌رسید، لذت ببرد.»
-از متن کتاب

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر