۱۳۹۵-۰۱-۰۳

کلاه‌برداران پیامکی را بشناسیم


گاهی اتفاق می‌افتد که شرکت ما جایزه‌ای برای مشترکین درنظر می‌گیرد و برنده، به‌علت ترس از کلاه‌برداری، از دریافت جایزه امتناع می‌کند؛ از سوی‌دیگر، کلاه‌برداران هم بیکار ننشسته و سعی در فریب افراد دارند. من چون در یکی از شرکت‌های ارزش‌افزوده‌موبایلی کار می‌کنم، احساس وظیفه کردم که چند نکته را اطلاع بدهم. امید که این آگاه‌سازی باعث جلوگیری از افتادن افراد در دام کلاه‌برداران شود. تلاش می‌کنم به ساده‌ترین زبان، نکات را بیان کنم، و خواهش می‌کنم که شما هم با کپی‌کردن این متن در گروه‌های خانوادگی و ارسال به سایرین کمک کنید.

کلاه‌برداری به این شکل آغاز می‌شود که با شما تماس گرفته می‌شود، تا برای دریافت جایزه چندمیلیونی از همراه‌اول (یا سایر اپراتورها) اقداماتی را انجام دهید. در این شیوه، فرد از شما می‌خواهد که به باجه عابربانک مراجعه کنید و دستگاه را در حالت زبان انگلیسی قرار داده و دستورات را قدم‌به‌قدم اجرا کنید. نتیجه‌ی این پروسه، ارسال پول از کارت شما به حساب کلاه‌بردار است. چند نکته کاربردی عرض می‌کنم که جایزه‌های واقعی را بشناسید، و بدانید که باقی تماس‌ها کلاه‌برداری هستند:

. همراه‌اول/ایرانسل صرف داشتن سیمکارت به شما هیچ جایزه‌ای نخواهد داد. این جوایز توسط شرکت‌های همکار اپراتورها، در زمینه‌ی ارزش‌افزوده‌موبایلی اهدا می‌شود؛ و مستلزم این است که شما عضو یکی از سرویس‌های شرکت شده باشید.
. سرویس؟ ساده‌اش می‌شود همان «عدد 1 را بفرستید!». پس اگر با شما تماس گرفته شد، باید عنوان شود که شما در کدام سرویس عضو بوده‌اید، که برنده شده‌اید. (اگر عضو هیچ سرویسی نیستید، تلفن را قطع کنید!)
. جوایز غالبا صدهزارتومانی است، و جوایز میلیونی خیلی معدود اهدا می‌شوند. درضمن، برای اهدای جوایز با ارقام بالا، از شما خواسته می‌شود در شرکت حضور پیدا کنید.
. شما هیچ وجهی برای دریافت جایزه پرداخت نخواهید کرد؛ تنها اطلاعاتی مانند نام پدر، شماره‌شناسنامه و آدرس منزل (برای ارسال کارت هدیه) از شما گرفته می‌شود.

پ‌ن: یک توضیح کوتاه درباره نحوه‌ی عملکرد این «1 را بفرستید»ها!

پیام اولی که دریافت می‌کنید، مانند «برای دریافت روزانه خبر عدد 1 را بفرستید»، هیچ هزینه‌ای برای مشترک ندارد و رایگان است. اگر علاقه‌ای به دریافت این نوع پیام‌ها ندارید، با یک جستجوی ساده در اینترنت، می‌توانید از نحوه غیرفعال‌سازی آن آگاه شوید. پیش از ارسال عدد 1 به این نکته هم توجه کنید که شما با این‌کار، به شرکت اجازه می‌دهید که برای مدت‌ طولانی (حداقل یک‌سال) هر روز یک پیام برای شما ارسال کند و هزینه‌اش را از حساب‌تان کسر کند. پس دقت داشته باشید که تنها سرویس‌هایی را که موردنیاز است، فعال کنید؛ و هر زمان که مایل باشید، می‌توانید سرویس را با ارسال «off  یا خاموش» غیرفعال کنید.با بازنشر این پیام، آشنایان را پیش از افتادن در دام کلاه‌برداران آگاه کنید.