۱۳۹۷-۱۰-۲۴

شرح وظایف و مسئولیت‌های اعضای تیم محتواشرح وظایف و مسئولیت‌های اعضای تیم محتوا


اگر یادداشت‌های آموزش تولید محتوا را دنبال کرده باشید، دیده‌اید که پیش‌تر درباره اعضای تشکیل‌دهنده تیم محتوا و تعاریف و مسئولیت‌هایشان صحبت کرده‌ایم. یک تیم محتوا به‌طور کلی از سرپرست، استراتژیست، نویسنده محتوا، ویراستار، کپی‌رایتر، گرافیست، طراح، پشتیبان شبکه‌های مجازی، متخصص سئو و آنالیزور تشکیل می‌شود. البته با توجه به نوع صنعت مورد نظر و اندازه سازمان و فاکتورهایی از این دست، ممکن است در چارت تیم محتوا تغییراتی پیش بیاید.

در پست‌های قبلی نوشته بودم که عقایدیک گرگ وبلاگی شخصی است و هدف من این نیست که با مطالب ترجمه‌ای و فله‌ای در پی جذب کلیک و مخاطب بروم! آن‌چه در این‌جا منتشر می‌شود، ترکیبی است از مطالب معتبرترین سایت‌ها و وبلاگ‌های آموزش تولید محتوا و تجربه شخصی خودم. از همین‌رو تنها به معرفی و شرح مشاغلی می‌پردازم که بتوانم پاسخ‌گوی پرسش‌های خوانندگان باشم. امیدوارم در کنار سایت‌های سئوکاری‌شده بزرگ، بتوانم حجره کوچکی برای کمک به علاقه‌مندان ورود به حیطه تولید محتوا داشته باشم و در کنار آن‌ها بیش‌تر و بیش‌تر یاد بگیرم.
از حاشیه‌ها بگذریم و برویم سراغ متن...

وظایف و مسئولیت‌های اعضای یک تیم محتوا
مسئولیت‌هایی مانند متخصص سئو، آنالیزور، گرافیست و طراح در حیطه آگاهی من نیستند. این‌جا تمرکز ما بیش‌تر معطوف محتوای متنی خواهد بود. از همین‌رو مطالب را متناسب با نویسندگی محتوا، ویراستاری، شبکه‌های مجازی، کپی‌رایتینگ، اصول پایه سئو و استراتژی محتوا انتخاب خواهیم کرد. درباره مسئولیت‌های نویسنده محتوا پیش‌تر به تفصیل صحبت کرده‌ایم. آموزش ویراستاری هم از حوصله بحث ما خارج است؛ که دوره‌هایی می‌طلبد و زمانی طولانی. معمولا در چارت تیم محتوای سازمان‌های ایرانی، جایگاهی برای ویراستار در نظر گرفته نمی‌شود؛ و به همین دلیل، نویسنده محتوا می‌بایست دستی بر ویراستاری هم داشته باشد. فرض ما بر این است که شما با تسلط کامل بر اصول نگارش فارسی و ویراستاری متون وارد کار تولید محتوا شده‌اید!


مهارت‌ها و مسئولیت‌های متخصص شبکه‌های مجازی (social media specialist)
آن‌چه در ادامه می‌آید، مهارت‌های یک متخصص شبکه‌های مجازی و به‌تبع آن مسئولیت‌های وی در تیم محتواست.

آشنا به اصول نگارش و تولید محتوا
آشنا به استراتژی‌های محتوا
ذهن خلاق
توانایی بهینه‌سازی محتوا برای شبکه‌های مجازی
آشنا به پرسونای کاربران شبکه‌های مختلف
آشنا به گزارش‌گیری از شبکه‌های مجازی
توانایی گزارش‌دهی و آنالیز گزارش‌ها
توانایی یافتن کلمات کلیدی مناسب
توانایی بهینه‌سازی محتوا با توجه به ترندهای روز سوشیال مدیا


کپی‌رایتر (تبلیغ‌نویس) کیست؟
دو اشتباه رایج در اکوسیستم استارت‌آپی ایران وجود دارد. اول این‌که کپی‌رایتر را همان نویسنده محتوا می‌پندارند. و دوم این‌که کار کپی‌رایتینگ را یک بازی ساده فکری با کلمات فرض می‌کنند. در اسرع وقت از مدیرتان درباره معنای کلمه «کپی‌رایتر» بپرسید! اگر با پاسخ‌هایی مانند «همون تولید محتواست دیگه» یا «مشخصه خب؛ یعنی کسی که حقوق مولف رو رعایت می‌کنه و برامون متن بدون حق کپی می‌نویسه» مواجه نشدید، دست او را ببوسید! این مشکل شاید از آن‌جا به‌وجود آمده که Copywrite و Copyright مشابه هم تلفظ می‌شوند.
مشکل دومی که مطرح شد بازی با کلمات- از آن‌جا ریشه می‌گیرد که مدیر محترم خیال می‌کند به پشتوانه سال‌ها سابقه‌اش می‌تواند بهترین شعار تبلیغاتی یا معرفی محصول را بنویسد. باید توجه داشته باشیم که کار کپی‌رایتر چیزی فراتر از بازی با کلمات است؛ او باید پرسونای مخاطبش را بشناسد، گنجینه لغات غنی‌ای داشته باشد و بتواند از آن کلمه‌ها در بهترین جایگاه و موثرترین شکل‌شان بهره بگیرد.

ببینیم معنای اصلی کپی‌رایتینگ چیست.
«کپی» به‌معنای هر نوشته تبلیغاتی با هدف ترغیب فکری مشتری برای خرید سریع‌تر محصول پیش‌نهادی و وفادار ماندن به فروشگاه ماست. از همین‌رو می‌توان کپی‌رایتینگ را تبلیغ‌نویسی و کپی‌رایتر را تبلیغ‌نویس معادل‌سازی کرد.

مهارت‌های موردنیاز کپی‌رایتر
تسلط به زبان فارسی و اصول صحیح‌نویسی
مخاطب انتظار دارد که متن مورد مطالعه‌اش به بهترین و صحیح‌ترین شیوه ادبی و نگارشی نوشته شده باشد.
نکته‌سنجی و ریزبینی
پیش از هر چیز، کپی‌رایتر باید بتواند محصول خود را بازبینی کرده و ایرادات را رفع کند. مشتری دوست ندارد متنی پر از ایراد به دستش برسد.
دایره لغات گسترده
تسلط به دایره لغات زبان فارسی، به کپی‌رایتر کمک خواهد کرد تا بهترین کلمات را برای جذب مخاطب و تاثیرگذاری بر تصمیم او انتخاب کند.
کنج‌کاوی
کپی‌رایتر باید با کنج‌کاوی خود در پی اطلاعات لازم بگردد تا بتواند محصول مورد نظرش را تبلیغ کرده و مشتری را به خرید آن ترغیب کند.
نگرش متفاوت از چشم‌اندازهای گوناگون
کپی‌رایتر باید بتواند خود را به‌جای مخاطب گذاشته و از چشم‌انداز او به محصول نگاه کند. این توانایی برای تبلیغ موثر و فروش بالا حیاتی است.
شنوا بودن
کپی‌رایتر باید از مهارت نرم شنوا بودن بهره گرفته و با دقت تمام به صحبت‌های مدیر (یا همکار) خود گوش فرا داده و متوجه منظور دقیق او شود. مدیر چکیده‌ای از تبلیغ مورد نظر خود آماده می‌کند؛ و کپی‌رایتر باید از آن پیروی کند.

در پست‌های آینده بیش‌تر با کپی‌رایتینگ آشنا خواهیم شد. با ما همراه بمانید.


مهارت‌ها و مسئولیت‌های استراتژیست محتوا
این‌جا نگاه گذرایی خواهیم داشت به مهارت‌های مورد نیاز استراتژیست محتوا و مسئولیت‌هایی که در تیم محتوا برعهده دارد. در پست‌های آتی وبلاگ جزئی‌تر و دقیق‌تر به استراتژی محتوا خواهیم پرداخت.

سابقه فعالیت به‌عنوان نویسنده محتوا، کپی‌رایتر، مدیر محتوا و مشاغلی از این دست
داشتن تجربه و توانایی مدیریت پروژه
آشنایی با سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS (Content Management System)
آشنایی با بهره‌گیری از شبکه‌های مجازی برای کسب‌وکار
تسلط به اصول نگارشی و ادبیات فارسی
مهارت مدیریت و سازمان‌دهی تیم
توانایی راهنمایی اعضای تیم و انگیزش آن‌ها

سازمان‌دهی تقویم محتوایی تیم و پای‌بندی به زمان‌بندی‌ها
تقسیم مسئولیت‌ها میان اعضای تیم
مشخص کردن موضوعات برای نویسندگان محتوا
شناسایی ایرادات فعلی محتوا در سامانه و پیشنهاد موضوعات جدید
مطالعه محتوا و تایید آن‌ها پیش از بارگذاری در سامانه
زمان‌بندی پست‌ها و فعالیت‌های شبکه‌های مجازی
ارزیابی و پایش عملکرد تیم
شناسایی کلمات کلیدی برای درگیر کردن مخاطب با سامانه
آشنایی با صنعت مورد نظر و مطالعه مستمر برای شناخت بیش‌تر پرسونای مخاطبان سازمان
همکاری با تیم‌های بازاریابی و طراحی برای تولید مقالات بصری
پایش مداوم متن‌های منتشرشده


این یادداشت هم به پایان رسید. از این به‌بعد تلاش خواهم کرد که وارد جزئیات شده و مطالب دقیق‌تر و موشکافانه‌تری بنویسم.نوشته‌های پیشین:


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر