۱۳۹۷-۱۱-۰۴

معرفی کتاب مرگ کسب‌وکار من است با ترجمه احمد شاملو«مرگ شاهکارش را زده بود...»

در این پست به معرفی کتاب مرگ کسب‌وکار من است، اثر روبر مرل خواهیم پرداخت. روبر مرل نویسنده‌ای الجزایری‌الاصل و بزرگ‌شده فرانسه است. او در زمان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای آلمان نازی دستگیر شده بود؛ و تاثیر این دوره زندان را می‌توانیم در رمان مرگ کسب و کار من است ببینیم.

در این کتاب داستان زندگی رودلف لانگ را از دوران کودکی تا تبدیل‌شدن به یکی از جنایت‌کاران بزرگ دوره هولوکاست می‌خوانیم. شخصیت رودلف لانگ در واقع داستانی‌شدۀ رودلف هاوس است؛ که فرمانده اردوگاه آشویتس بوده و نقش بزرگی در نسل‌کشی یهودیان توسط حزب نازی داشته است. احمد شاملو به‌عنوان مترجم رمان مرگ کسب و کار من است، در مقدمه به‌تفصیل این شباهت و برداشت نویسنده از یک شخصیت واقعی را شرح داده است. ماجرای کتاب داستانی دردناک است از مرگ چند میلیون یهودی در اردوگاه‌های کار اجباری؛ اما با ادبیاتی جذاب و خواندنی بیان شده و همراه شده با ترجمه احمد شاملو، تا تصویر خوبی از جنایت‌های آن دوره پیش چشم مخاطب ایجاد کند.

برش‌های کوتاهی از کتاب را بخوانیم:
«پشت سر و پیش روی و در اطرافم چیزی جز خلاء، و در این خلاء چیزی جز انتظار نبود. انگار حادثه‌ئی بی‌رحمانه، چیزی وحشت‌انگیزتر از مرگ باید اتفاق می‌افتاد.»
«زندان زندان است، حتی برای زندان‌بان.»

رمان مرگ کسب‌وکار من است اثر روبر مرل، توسط احمد شاملو ترجمه شده و به‌همت نشر نگاه روانه بازار کتاب ایران شده است.لینک‌های مرتبط:

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر