۱۳۹۷-۱۱-۱۵

معرفی کتاب اعدام سرباز اسلوویک – ویلیام بردفورد هیوئیاعدام سرباز اسلوویک داستانِ زندگی تنها سرباز آمریکایی را بازگو می‌کند که از زمان جنگ داخلی این کشور به جرم فرار از خدمت سربازی اعدام می‌شود. سرباز ادی دی. اسلوویک یکی از هزاران سرباز فراری است که در جنگ جهانی دوم در دادگاه نظامی محاکمه می‌شود. از این هزاران سرباز فراری، چهل‌ونه نفر به اعدام محکوم می‌شوند، اما تنها حکم اعدام اسلوویک به اجرا درمی‌آید.
ویلیام بردفورد هیوئی (1986-1910) نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی در هارتسلِ آلاباما به دنیا آمد. او را عمدتا به دلیل تلاش‌هایش در قامت یک روزنامه‌نگار محقق می‌شناسند. او 21 عنوان کتاب داستانی و غیرداستانی نوشته است که بسیاری از آن‌ها دست‌مایۀ ساخت فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شده است. در جنگ جهانی دوم، در نیروی دریایی ایالات متحده دوران خدمت را سپری کرد. تجربیاتش در جنگ شالوده نگارش چندین اثر غیرداستانی او را فراهم می‌کند.
ظاهرا در 1949 او از وجود قبرستانی در اروپا باخبر می‌شود که تعدادی سرباز گمنام آمریکایی در آن آرمیده‌اند. کندوکاو روزنامه‌نگارانه‌اش او را با مرگ رازآمیز اسلوویک آشنا می‌کند؛ مرگی که حتی بیوۀ اسلوویک از چند و چون آن خبر ندارد.
ویلیام بردفورد هیوئی از طریق گفتگو و مصاحبه با نوزده مرد و یک زن، خواندن صدها نامه اسلوویک به همسرش، بارها خوانش و بازخوانش خاطرات و البته همکاری کامل ارتش ایالات متحده یکی از بهترین کتاب‌های تحقیقی را می‌نویسد.
سوژه بکر، تلاش جستجوگرانه و سبک نگارش نویسنده کتاب را به یکی از آثار پرفروش تبدیل می‌کند. از روی این کتاب فیلمی تلویزیونی ساخته می‌شود که در زمان پخش (13 مارس 1974 در شبکه ان. بی. سی.) یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌های تلویزیونی آن سال می‌شود. نمایش «فراری» اثر نورمن بِیم نیز، که اول‌بار در 1978 به‌روی صحنه می‌رود، ملهم از اعدام سرباز اسلوویک بوده است. در رمان کورت وونه گات، سلاخ‌خانه شماره 5 (1969)، بیلی پیل گریم در یک اتاق انتظار نسخه‌ای از این کتاب را پیدا می‌کند و می‌خواند.

آن‌چه خواندید، پاره‌ای بود از یادداشت مترجم، مسعود امیرخانی، بر کتاب اعدام سرباز اسلوویک. این کتاب را نشر پیدایش راهی بازار نشر کرده است. به‌نظر من زیباترین تکه این کتاب، فصل پنجم (نامه‌های ادی اسلوویک به همسرش، آنتوانت) بود.

مترجم در بازنگری خود چنین آورده است:
در سال 1987، چهل‌ودو سال پس از اعدام، با تلاش برنارد کالکا، کهنه‌سرباز آمریکایی-لهستانی، جسد اسلوویک به میشیگان بازگردانده می‌شود و در کنار قبر همسرش، که در سال 1979 دیده از جهان فرو می‌بندد، در قبرستان وودمیئرِ دیتریت به خاک سپرده می‌شود.

تکه‌ای از کتاب اعدام سرباز اسلوویک نوشتۀ ویلیام بردفورد هیوئی را با هم بخوانیم:
«وقتی قرار باشد در جنگی بزرگ پیروز شوید، فرصت ندارید وقت‌تان را برای آدم کوچک و ضعیفی تلف کنید.»


-        رحمان نقی‌زاده

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر