۱۳۹۵-۱۱-۰۵

معرفی کتاب؛ انسان موجودی یک‌روزه : اروین یالوم


از مقدمه مترجم: «در این کتاب، یالوم در 84 سالگی، دو چالش اصلی هستی را از نگاه مراجعانش و تا حدی خودش توضیح می‌دهد: دست‌وپنجه نرم‌کردن با چگونه پرمعنازیستن و چگونه با انتهای اجتناب‌ناپذیر هستی کنار آمدن. مانند کتاب جلاد عشق، تمرکز این کتاب نیز بر روایات یالوم از مراجعانش است که به شکل رمانی هستی‌گرایانه نگاشته شده‌است. این کتاب به‌زبانی طنزآلود، بی‌تکلف و اغلب تکان‌دهنده، و به‌طور صادقانه از سختی‌ها و مبارزۀ انسان‌ها برای بودن حکایت‌ می‌کند. درعین‌حال یالوم از میوه‌های اصلی زندگی مانند عشق، دوستی و خانواده به‌منزلۀ وسایل و شیوه‌های اصلی تحمل زندگی نام می‌برد.»

در این کتاب 10 داستان نسبتا کوتاه از تجربه‌های خاص روان‌درمانگری اروین یالوم و برخورد او با مراجعانش را می‌خوانیم. در انتهای کتاب نیز مصاحبۀ اختصاصی نازی اکبری، مترجم کتاب، با پروفسور یالوم آورده شده، که در آن با مخاطبان ایرانی خود صحبت کرده است. مطالعۀ این کتاب علاوه‌براین‌که برای علاقه‌مندان به روان‌درمانگری مفید است، برای دوست‌داران ادبیات نیز خالی از لطف نخواهد بود؛ این موضوع از توانایی فوق‌العاده اروین یالوم در تلفیق ادبیات و روان‌شناسی ریشه می‌گیرد.
«انسان موجودی یک‌روزه و قصه‌های دیگری از روان‌درمانی» نوشتۀ اروین یالوم را نشر ققنوس با ترجمه‌ای از دکتر نازی اکبری منتشر کرده است.

«انسان‌ها از رابطه به‌وجود می‌آیند، در رابطه رشد می‌کنند، در رابطه آسیب می‌بینند و در رابطه ترمیم می‌شوند.»

- اروین یالوم

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر